Často se ptáte

Nenašli jste odpověď na svou otázku? Napište mi na [email protected]. 💜

Zda vám invalidní důchod schválí vám bohužel neřeknu. Nicméně požádat o něj určitě můžete. Plno bechtěreviků ho má. Teoretické i praktické informace jsem sepsala do článků [#1 Invalidní důchod: Co to je? Kdy mám nárok?](/blog/2022-05-24-1-invalidní-důchod-co-to-je-kdy-mám-nárok/) A [#2 Invalidní důchod: Jak zažádat? Co všechno potřebujete?](/blog/2023-01-22-2-invalidní-důchod-jak-zažádat-co-všechno-potřebujete/). Držím palce! 

Díkybohu už na více místech! Buď využijte tento blog, kde máte rozhovory s odborníky, příběhy pacientů i užitečné články nebo se podívejte třeba na [www.bechterevovanemoc.cz](http://www.bechterevovanemoc.cz), [www.ankylosingspondylitisnews.com](http://www.ankylosingspondylitisnews.com), [www.spondylitis.org](http://www.spondylitis.org), [www.revmaticke-nemoci.cz](http://www.revmaticke-nemoci.cz) nebo [www.revmaliga.cz](http://www.revmaliga.cz). Existuje i kniha [Bechtěrevova nemoc](https://www.databazeknih.cz/knihy/bechterevova-nemoc-397982) nebo má kniha [Život s Béďou](https://www.databazeknih.cz/knihy/zivot-s-bedou-505208). 

Máte několik možností. Buď se můžete přidat do skupiny [Sdružení bechtěreviků Bechtěrevova nemoc](https://www.facebook.com/groups/828223630640225) nebo do naší skupiny [Život s Béďou](https://www.facebook.com/groups/zivotsbedou). Pokud byste odpověď nenašli, napište mi na [[email protected]](mailto:[email protected]) a uvidím, co se dá dělat. ☺ 

Díky dotazníkům jsem vyzpovídala několik z vás a sepsala vaše zkušenosti do článků. Podívejte se na [#1 Co na bolest?,](/blog/2021-02-05-bolest/) [#2 Co na bolest?](/blog/2021-04-28-2-co-pomáhá-na-bolest/) a [#3 Co na bolest?.](/blog/2021-07-07-3-co-na-bolest/) Doporučuju také projít [příběhy](/kategorie/příběhy/) ostatních bechtěreviků. 

To je docela složité téma. Co odborník, to názor. Studie na vliv stravy u ankylozující spondylitidy se (zatím) moc nedělají, ale něco existuje. Světová doporučení na stravu jsem vám sepsala do článku [Strava a Bechtěrevova nemoc: Co se doporučuje?](/blog/2023-06-01-strava-a-bechtěrevova-nemoc-co-se-doporučuje/) 

Několik příběhů bechtěreviků i obecných informací najdete v knize [Život s Béďou](https://www.cbdb.cz/kniha-472589-zivot-s-bedou). Zde na blogu jsem tomuto tématu věnovala tři články: [#1 Biologická léčba](/blog/2021-12-03-1-biologická-léčba/), [#2 Biologická léčba](/blog/2021-12-08-2-biologická-léčba/), [#3 Biologická léčba](/blog/2021-12-27-3-biologická-léčba/). Najdete tam kromě studií, doporučení, nežádoucích účinků i zkušenosti ostatních. 

Je pár studií na **omega 3 mastné kyseliny**, např. [Supplemetation of omega-3 fatty acids in patients witch ankylosing spondylitis](https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17062435/), kde se dočtete, že omega trojky snižují zánět a aktivitu onemocnění. Dalším doporučovaným je určitě **vitamin D**, který snižuje aktivitu a riziko onemocnění – studie [Vitamin D in ankylosing spondylitis: review and meta-analysis](https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25199851/). 

Co vím, jiné studie o suplementech u ankylozující spondylitidy nejsou. Nicméně já osobně beru třeba ještě vápník (na denzitometrii mi byl zjištěn nedostatek), vitamin K (důležitý k vitaminu D), hořčík, probiotika a tak dále. 

Více informací o doplňcích mám na Instagramu ve výběru. Plno informací o suplementech najdete také na profilu farmaceutické laborantky Petry Zehnálkové, Centrum návyků, Trime a tak dále. Je potřeba hledat. Na profilu Puravia a Wugi.cz můžete využít také jejich poradnu a zeptat se, co by vám doporučili. 

AIP neboli autoimunitní protokol je celostní směr, který má za úkol uzdravit střevo a tím pomoci lépe zvládat autoimunitní onemocnění. Hezký rozhovor o tomto tématu mám s Luckou Podolovou: [#1 AIP není jen přísná dieta](/blog/2022-01-20-1-aip-není-jen-přísná-dieta/), [#2 AIP není jen přísná dieta](/blog/2022-01-21-2-aip-není-jen-přísná-dieta/), [#3 AIP není jen přísná dieta](/blog/2022-01-22-3-aip-není-jen-přísná-dieta/). AIP jsem vyzkoušela, protože jsem chtěla zmírnit projevy nemoci a naštěstí se mi to změnou stravy a životního stylu podařilo. Autoimunitní protokol ještě není podložen studiemi, ale najdete plno příběhů lidí, kterým tento směr pomohl ke zmírnění příznaků anebo je dostal do remise. Jedním z těchto lidí je třeba [Lucka](https://luckyaip.cz/) – mimochodem plánuje o tomto tématu knihu.

O AIP každoročně vychází AIP Summit, kde se můžete přihlásit a dozvědět se informace od odborníků i pacientů. Ať už v tento směr budete věřit či ne, na internetu najdete plno zkušeností ostatních bechtěreviků, kterým upravený jídelníček pomohl od bolesti – většinou jde o uzdravení střeva, protizánětlivou stravu atd. Super zahraniční stránky o AS – Ankylosing Spondylitis News.