Často se ptáte

Nenašli jste odpověď na svou otázku? Napište mi na [email protected]. 💜

Zda vám invalidní důchod schválí vám bohužel neřeknu. Nicméně požádat o něj určitě můžete. Plno bechtěreviků ho má. Teoretické i praktické informace jsem sepsala do článků #1 Invalidní důchod: Co to je? Kdy mám nárok? A #2 Invalidní důchod: Jak zažádat? Co všechno potřebujete?. Držím palce!

Díkybohu už na více místech! Buď využijte tento blog, kde máte rozhovory s odborníky, příběhy pacientů i užitečné články nebo se podívejte třeba na www.bechterevovanemoc.cz, www.ankylosingspondylitisnews.com, www.spondylitis.org, www.revmaticke-nemoci.cz nebo www.revmaliga.cz. Existuje i kniha Bechtěrevova nemoc nebo má kniha Život s Béďou.

Máte několik možností. Buď se můžete přidat do skupiny Sdružení bechtěreviků Bechtěrevova nemoc nebo do naší skupiny Život s Béďou. Pokud byste odpověď nenašli, napište mi na [email protected] a uvidím, co se dá dělat. ☺

Díky dotazníkům jsem vyzpovídala několik z vás a sepsala vaše zkušenosti do článků. Podívejte se na #1 Co na bolest?, #2 Co na bolest? a #3 Co na bolest?. Doporučuju také projít příběhy ostatních bechtěreviků.

To je docela složité téma. Co odborník, to názor. Studie na vliv stravy u ankylozující spondylitidy se (zatím) moc nedělají, ale něco existuje. Světová doporučení na stravu jsem vám sepsala do článku Strava a Bechtěrevova nemoc: Co se doporučuje?

Několik příběhů bechtěreviků i obecných informací najdete v knize Život s Béďou. Zde na blogu jsem tomuto tématu věnovala tři články: #1 Biologická léčba, #2 Biologická léčba, #3 Biologická léčba. Najdete tam kromě studií, doporučení, nežádoucích účinků i zkušenosti ostatních.

Je pár studií na omega 3 mastné kyseliny, např. Supplemetation of omega-3 fatty acids in patients witch ankylosing spondylitis, kde se dočtete, že omega trojky snižují zánět a aktivitu onemocnění. Dalším doporučovaným je určitě vitamin D, který snižuje aktivitu a riziko onemocnění – studie Vitamin D in ankylosing spondylitis: review and meta-analysis.

Co vím, jiné studie o suplementech u ankylozující spondylitidy nejsou. Nicméně já osobně beru třeba ještě vápník (na denzitometrii mi byl zjištěn nedostatek), vitamin K (důležitý k vitaminu D), hořčík, probiotika a tak dále.

Více informací o doplňcích mám na Instagramu ve výběru. Plno informací o suplementech najdete také na profilu farmaceutické laborantky Petry Zehnálkové, Centrum návyků, Trime a tak dále. Je potřeba hledat. Na profilu Puravia a Wugi.cz můžete využít také jejich poradnu a zeptat se, co by vám doporučili. 

AIP neboli autoimunitní protokol je celostní směr, který má za úkol uzdravit střevo a tím pomoci lépe zvládat autoimunitní onemocnění. Hezký rozhovor o tomto tématu mám s Luckou Podolovou: #1 AIP není jen přísná dieta, #2 AIP není jen přísná dieta, #3 AIP není jen přísná dieta. AIP jsem vyzkoušela, protože jsem chtěla zmírnit projevy nemoci a naštěstí se mi to změnou stravy a životního stylu podařilo. Autoimunitní protokol ještě není podložen studiemi, ale najdete plno příběhů lidí, kterým tento směr pomohl ke zmírnění příznaků anebo je dostal do remise. Jedním z těchto lidí je třeba Lucka – mimochodem plánuje o tomto tématu knihu.

O AIP každoročně vychází AIP Summit, kde se můžete přihlásit a dozvědět se informace od odborníků i pacientů. Ať už v tento směr budete věřit či ne, na internetu najdete plno zkušeností ostatních bechtěreviků, kterým upravený jídelníček pomohl od bolesti – většinou jde o uzdravení střeva, protizánětlivou stravu atd. Super zahraniční stránky o AS – Ankylosing Spondylitis News.